• SZKOŁY ZAWODOWE

Szkoła Branżowa I stopnia w Zespole Szkól Specjalnych w Karnowie

Oferta

1. Podstawową działalność szkoły zawodowej w Zespole Szkół Specjalnych w Karnowie o profilu zawodowym stanowi edukacja w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych osób niepełnosprawnych.

2. Rozpoznawanie problemów i możliwości każdego ucznia oraz rozwijanie ich  indywidualnych  zainteresowań.

3. Organizowanie staży uczniowskich w zakładach pracy;

4. Nawiązywanie ścisłej współpracy z pracodawcami – podpisywanie umów, badanie oczekiwań, modyfikacja programu praktyk zawodowych;

5. Systematyczna diagnoza sytuacji na rynku pracy i dostosowywanie jej do oferty edukacyjnej szkoły.

6. Analiza z pracodawcą programu praktyk zawodowych dla różnych zawodów, w których kształcą się uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej;

7. Zapoznawanie uczniów z nowoczesnym zapleczem technologicznym w rozwijających się firmach;

8. Organizowania specjalistycznych kursów dla uczniów, nauczycieli i pracodawców przez duże rozwijające się firmy w zakresie nowoczesnych technologii;

9. Doradztwo edukacyjno-zawodowe w zakresie preferencji pracodawców odnośnie cenionych kwalifikacji;

10. Oferta szerokiej gamy zajęć pozalekcyjnych. Ich sposób prowadzenia musi dostarczać uczniom radości, zadowolenia i satysfakcji.

11. Bliski kontakt z rodzinami uczniów. Rodzice mogą liczyć na system wsparcia i stałego doradztwa w  sprawach dotyczących problemów wychowawczych i rozwojowych uczniów.

12. Unowocześnianie pracowni szkolnych, wyposażanie w nowoczesny sprzęt;

13. Realizacja przedsięwzięć takich jak: warsztaty, projekty, wyjazdy studyjne, konkursy w celu organizacji zajęć i pokazów na stanowiskach wyposażonych w narzędzia i materiały nowych technologii;

14. Tworzenie sieci współpracy nauczycieli, przedstawicieli pracodawców i rodziców,

15. Współpraca z instytucjami naukowymi upowszechniającymi ideę edukacji.

Priorytetowym zadaniem  Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Zespole Szkół Specjalnych w Karnowie  jest prowadzenie kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcami. Uczniowie szkoły zawodowej zdobywają umiejętności i doświadczenie potrzebne do funkcjonowania w przedsiębiorstwie podczas praktyk zawodowych. Wpływ pracodawców na proces kształcenia zawodowego jest wkomponowany w jego planowanie i organizację. Dla szkoły oznacza to możliwość dostosowania treści kształcenia do potrzeb pracodawców.

Główne działania koncentrują się na podnoszeniu poziomu praktyk zawodowych poprzez wypracowanie z pracodawcami standardów praktyk w poszczególnych zawodach w oparciu o podstawę programową dla każdego zawodu. Inny ważny aspekt współpracy polega zachęcaniu pracodawców do organizowania dodatkowych zajęć w formach pozaszkolnych, zwiększających szanse zatrudnienia uczniów po ukończeniu szkoły.

Zadaniem szkoły jest nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwami o najwyższych walorach edukacyjnych, w których uczniowie będą mieli możliwość praktycznego zapoznania się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a nauczyciele możliwość aktualizacji wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Aby zabezpieczyć uczniom właściwą realizację praktyk zawodowych szkoła podejmuje działania   w celu zawierania umów o współpracy z pracodawcami  działającymi na lokalnym rynku pracy.

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Zespole Szkól Specjalnych w Karnowie

Trzyletnia Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Karnowie przyjmuje kandydatów – absolwentów gimnazjum posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Szkoła kształcąca uczniów z niepełnosprawnością zapewnia realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu  potrzebie kształcenia specjalnego, odpowiednie warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne oraz realizację indywidualnego programu edukacyjno – terapeutycznego.

Ze względu na integralny, całościowy charakter kształcenia uczniów szkoła prowadzi działalność edukacyjną realizując wskazane w podstawie programowej programy: indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny, program wychowawczy, program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych ucznia oraz program przysposobienia do pracy.

W ramach programu przysposobienia do pracy odbywa się kształtowanie właściwych postaw wobec pracy, poznawanie typowych sytuacji związanych z wykonywaniem określonej pracy, opanowywanie podstawowych umiejętności niezbędnych do wykonania czynności na określonym stanowisku pracy.

W celu nabywania umiejętności zwianych z pracą szkoła zapewnia uczniowi zajęcia przysposobienia do pracy oraz zajęcia praktyczne w pracowniach szkolnych  i poza szkołą zgodnie  z predyspozycjami i zainteresowaniami.

Ważnym zadaniem szkoły jest ukazywanie zasad moralnych  i ich znaczenia dla rozwoju osobistego człowieka, jak również dla kształtowania się relacji między ludźmi w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym.