Klasa I-III PDP B
Temat: Bezpieczne wakacje.
10 ZASAD BEZPIECZEŃSTWA MŁODZIEŻY W CZASIE WAKACJI!
1.Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów-swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy. To nie przesada - to podstawowe zasady bezpieczeństwa!
2. Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami - nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Natomiast sposobem na natrętnych "wyłudzaczy" jest posiadanie w kieszeni drobnych "na odczepne". Korzystaj z takiego rozwiązania, gdy sytuacja staje się napięta. Dobrze jest się wtedy oddalić obserwując, czy napastnik nie podąża za Tobą.
3. Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i - jeśli to możliwe - blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika. Staraj się nie podróżować nocą. Pamiętaj - napastnik lub złodziej zawsze korzysta z okazji. Nigdy też nie podróżuj autostopem sam - zawsze w gronie przyjaciół. Nie wsiadaj do auta jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.
4. Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy - czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również przeprosić-dla własnego dobra.
5. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki - kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.
6. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach tracisz samokontrolę a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz na parkiet, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.
7. Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam - zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie - staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół
8. Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż "dopalacze" pomagają w dobrej zabawie. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać.
PAMIĘTAJ - NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!!!!
9. Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek czy ostatni egzamin jest dla młodych ludzi sygnałem do sięgania po alkohol. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zachowań, a to groźba m.in. zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
10. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na "bardzo ważne spotkanie". Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: "bo tam się wszystkiego dowiesz", bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.
Należy pamiętać, że żaden zbiór zasad nie gwarantuje 100% skuteczności.
Nic nie zastąpi rozsądku, odpowiedzialności i ostrożności!!!!!1.Temat:Rękodzielnictwo: Obrazek ,,Słomiana chatka” Materiały i narzędzia: wysuszone źdźbła trawy, którą zebrałeś i wysuszyłeś wcześniej, klej, nożyczki, ciemna kartka brystolu A-4,kreda lub biała kredka. Zadanie: na brystolu narysuj kontury chaty, kawałek płotu, fragment dróżki, drzewko, krzaczki. Z wysuszonej trawy przycinaj potrzebne elementy i przyklejaj do papieru, jeden przy drugim. Odłóż do wyschnięcia.
2. Temat: Rękodzielnictwo: Obrazek ,,Słomiana chatka” (c.d) Z wysuszonej trawy przycinaj potrzebne elementy i przyklejaj do papieru, jeden przy drugim aż narysowane elementy będą wyklejone. Obrazek możesz uzupełnić samodzielnie narysowaną i naklejoną ramką z innego kolorowego papieru. Odłóż do wyschnięcia.
3. Temat: Ćwiczymy rysunek techniczny. Materiały i narzędzia: kartka A-4 w kratkę i czysta, biała kartka, ołówek, gumka, linijka 30cm. Zadanie: najpierw kartka w kratkę- na każdej krawędzi kartki, pół cm od brzegu, w 3 miejscach (na dole, po środku, u góry) zaznacz punkty. Połącz je przy linijce. Powinieneś uzyskać ramkę. Spróbuj zrobić to samo na czystej białej kartce papieru.
4.5.Temat: Ćwiczymy pismo techniczne. Materiały i narzędzia: kartki A-4 w kratkę lub papier milimetrowy, ołówek, gumka, Internet. Twoim zadaniem jest wyszukanie w Internecie wzorów pisma technicznego prostego i odwzorowanie wszystkich liter (małe i duże) alfabetu. Dla ułatwienia zadania wpisz w wyszukiwarkę hasło: pismo techniczne l lub pismo techniczne proste.
1.Temat:Rękodzielnictwo: Obrazek na drewnie. Materiały i narzędzia: kawałek deski lub kawałek panela podłogowego, klej, pestki śliwki,brzoskwini lub innych owoców, patyczek. Na kawałku drewna wyklej kwiatek z pestek. Łodygę z patyczka. Do łodygi doklej listki z pestek (możesz użyć świeżych listków). Odłóż do wyschnięcia.
2. Temat: Zbieramy materiały roślinne. Zadanie na dziś: nazbieraj garść twardych łodyg różnych traw. Rozłóż je na gazecie tak aby leżały luźno. Odłóż na kilka dni do wyschnięcia. Przydadzą się za tydzień.
3. Temat: Świecznik na grilla. Materiały i narzędzia: litrowy słoik z nakrętką, koraliki, muszelki, pestki lub farby lub inne materiały zdobnicze takie, jakie lubisz, klej, młotek, gwóźdź, mocny sznurek (jeśli masz), mała świeczka. W nakrętce słoika wybij kilka dziurek (użyj młotka i gwoździa). Udekoruj zewnętrzną stronę słoika wykorzystując posiadane materiały. Nie oklejaj szczelnie słoika. W górnej części słoika zawiąż 2 sznurki, końce zwiąż(powstanie zawieszka). Odstaw do wyschnięcia. Jeśli chcesz użyć świecznika: do słoika włóż świeczkę, zakręć słoik i zawieś go lub postaw na stole podczas grillowania.